blog-mr-1.png

Workation – praca i wakacje w jednym

W ostatnich latach sporo się zmieniło w świecie pracy. Z jednej strony mamy do czynienia z rosnącym naciskiem na efektywność i produktywność, a z drugiej – coraz większą dostępnością różnego rodzaju narzędzi online i możliwościami pracy zdalnej. W takiej sytuacji nie dziwi fakt, że powstają rozwiązania, które umożliwiają łączenie obu tych trendów, a jednym z nich jest workation, czyli praca i wakacje w jednym. To idealna opcja dla osób, które cenią sobie możliwość swobodnego podróżowania, nie ograniczonego przez liczbę dni urlopowych. 

Workation – praca zdalna i wakacje

Workation to połączenie angielskich słów work (praca) i vacation (wakacje). W Polsce przyjęło się także określenie pracowakacje, ponieważ  jest to model, w którym można łączyć czas wolny ze zdalną pracą, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z jednej aktywności na rzecz drugiej. Co istotne, workation nie musi odnosić się wyłącznie do dalekich podróży, ponieważ może oznaczać także pracę z własnego ogródka. Dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym i spędzisz czas wolny w ulubionych miejscach, a jednocześnie będziesz realizować swoje cele zawodowe.

Workation wymaga jednak zadbania o kilka kwestii, w tym o:

  • zasięg i dostęp do Wi-Fi,
  • przestrzeń do pracy, która nie będzie Cię rozpraszać,
  • elastyczny grafik umożliwiający pracę zdalną.


Wady i zalety workation

Workation jawi się jako raj na ziemi i nie da się ukryć, że ma sporo zalet. Nie jest to jednak rozwiązanie wolne od wad, dlatego nie sprawdzi się w każdym przypadku. Jakie są więc zalety i wady workation?

Zalety workation:

  • możliwość łączenia pracy z podróżowaniem/wypoczynkiem,
  • oszczędność czasu (m.in. brak dojazdów),
  • zmiana otoczenia/klimatu i monotonni codziennej rutyny,
  • szansa na poznanie nowych ludzi,
  • brak konieczności wykorzystywania urlopu na krótkie wyjazdy.


Z kolei do wad pracowakacji można zaliczyć:

  • brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami,
  • ryzyko zwiększenia liczby rozpraszaczy przy zmniejszonej motywacji do pracy,
  • konieczność samodzielnego zorganizowania miejsca pracy (np. Wi-Fi, biurko),
  • trudniejszy kontakt z przełożonymi (np. w przypadku wystąpienia nagłych problemów).


Dla kogo jest workation?

Pandemia i związane z nią lockdowny sprawiły, że wiele firm umożliwiło pracownikom pracę zdalną lub hybrydową (naprzemiennie biuro-dom). Przyczyniło się to do rozwoju trendu workation, jednak rzeczywistość pokazała, że nie zawsze jest to takie łatwe. Wielu przedstawicieli tzw. wolnych zawodów może sobie pozwolić na pracę zdalną z praktycznie każdego miejsca na ziemi, lecz nie każdy pracownik ma taką możliwość.

Do której grupy się zaliczasz?

Jeżeli Twoja praca wymaga bezpośredniego kontaktu z klientami, a jej efektywność związana jest z obecnością w biurze, to pracowakacje prawdopodobnie nie są dla Ciebie. Jeżeli jednak już teraz często pracujesz z domu lub Twoja firma dopuszcza opcję home office, to warto rozważyć takie rozwiązanie. Szczególnie gdy uczestniczyłeś kiedykolwiek w delegacjach, które są świetnym zobrazowaniem workation w praktyce.

Workation – najpopularniejsze branże: e-commerce i wolne zawody

Zdecydowana większość osób, którą interesuje koncepcja workation, to pracownicy branży e-commerce. Jednak w ostatnim czasie można zaobserwować także rosnącą popularność tego rozwiązania wśród osób z branży IT, a także grafików oraz copywriterów. Nic dziwnego, specyfika ich pracy opiera się przede wszystkim o wykorzystanie narzędzi online i nowoczesnych technologii, a dzięki dostępowi do Internetu, można z nich korzystać praktycznie wszędzie na świecie.

I tak osoby zajmujące się Google Adwords, SEO, prowadzeniem firmowych mediów społecznościowych czy właśnie szeroko pojętym e-commerce mogą bez przeszkód korzystać z workation, a ze swoimi klientami i współpracownikami łączyć się zdalnie, ponieważ nie wpływa to negatywnie na ich efektywność i wyniki.

Workation – nie tylko dla podróżników

Wspomnieliśmy już wyżej, że workation nie jest związany tylko z podróżami. Oczywiście, miłośnicy wyjazdów chętnie korzystają z tego rozwiązania, ponieważ pozwala im ono na zwiedzania świata bez konieczności rezygnowania z pracy. Nie jest to jednak jedyna możliwość, ponieważ angielskie vacation to bardziej czas wolny niż wakacje w klasycznym rozumieniu tego słowa. 

I tak workation możesz łączyć z relaksem w SPA, wypoczynkiem na działce za miastem czy nawet pracą z domowego balkonu. Opcji jest wiele, dlatego warto je przetestować, ponieważ pracowakacje ułatwiają zachowanie tzw. work-life balance, czyli równowagi pomiędzy pracą i życiem osobistym. A to z kolei pozytywnie wpływa na odczuwanie satysfakcji z codziennych aktywności. Przekonaj się o tym osobiście!

Jak? Sprawdź oferty pracy na stronie: https://digitalx.pl/ - wiele z nich umożliwia pracę zdalną, dzięki czemu znacznie łatwiej wdrożysz do swojego życia filozofię workation













Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i zyskaj rabat -