blog-mr.png

Marketing bezpośredni

Jedną z podstawowych form reklamy był właśnie marketing bezpośredni, który odbywał się poprzez kontakt z potencjalnymi klientami osobiście. W dzisiejszych czasach marketing bezpośredni jest nadal wykorzystywany przez wiele firm, ale w formie elektronicznej. Ponadto jest znacznie bardziej rozbudowany i wykorzystuje nowoczesne technologie, które usprawniają cały proces.


Obecnie marketing bezpośredni to nie tylko różnorodne narzędzia, ale naprawdę kompleksowa strategia, której celem jest napędzanie sprzedaży swoich produktów lub usług. Oczywiście, realizacja tego celu zależy od wielu czynników, jednak dobre zrozumienie mechanizmów marketingu bezpośredniego oraz właściwe wykorzystanie dostępnych rozwiązań zdecydowanie ułatwia to zadanie.


Co ciekawe, można obecnie obserwować wzrost znaczenia marketingu bezpośredniego. Nie powinno to dziwić, ponieważ klienci są coraz bardziej świadomi i wymagający. W rezultacie, aby przekonać ich do zakupu, firmy muszą sięgać po innowacyjne metody marketingowe. A innowacją po okresie digitalizacji może być właśnie zwrócenie się do starych, sprawdzonych metod.


Warto więc sprawdzić, jak można wykorzystać marketing bezpośredni w swojej firmie. W tym wpisie znajdziesz sporo wskazówek, inspiracji i rozwiązań, które możesz wdrożyć od razu po przeczytaniu.


Co to jest marketing bezpośredni?


Marketing bezpośredni to forma marketingu, która polega na bezpośrednim kontakcie z potencjalnymi klientami. Może on obejmować takie działania jak wysyłanie listów, telefoniczne rozmowy sprzedażowe oraz spotkania osobiste. Jego przykładem jest prezentacja produktu na spotkaniu z klientem lub prezentacja oferty w sklepie stacjonarnym.


Nie da się ukryć, że taka forma ma swoje zalety, ale też całkiem sporo wad. Do plusów można z pewnością zaliczyć:


  • skuteczność – bezpośredni kontakt z potencjalnym klientem daje duże szanse na sprzedaż,
  • elastyczność – można dopasować ofertę do konkretnego odbiorcy,
  • niskie koszty – w porównaniu z innymi formami marketingu, marketing bezpośredni jest relatywnie tani.


Ostatni punkt może być dyskusyjny, jeżeli przeliczy się czas pracownika zaangażowanego w marketing bezpośredni na skuteczność tego typu działań. Nawet najlepszy handlowiec nie jest w stanie zamknąć 100% swoich transakcji, a w każdą z nich musi się zaangażować.


Jakie jeszcze wady marketingu bezpośredniego można wymienić?


  • Czasochłonność – zazwyczaj jest to długotrwały proces, a efekty nie są widoczne od razu. Wymaga to także dużego nakładu pracy,
  • mniejszy zasięg – nie jest to forma reklamy skierowana do klienta masowego,
  • trudniejsza analiza danych – feedback od klienta często jest niewystarczający i nie daje pełnego obrazu skuteczności działań.


Na szczęście nowoczesne narzędzia marketingu bezpośredniego pozwalają zminimalizować wady przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu zalet. Dzięki temu można docierać do klientów z dokładnie taką ofertą, jaka ich interesuje i robi to w sposób efektywny i skuteczny (np. media społecznościowe i targetowanie reklam).


Narzędzia marketingu bezpośredniego


Marketing bezpośredni to forma marketingu, która polega na bezpośrednim kontakcie z potencjalnymi klientami. Celem jest tutaj wywołanie reakcji od razu – np. zamówienia, sprzedaży, itp.


Aby osiągnąć swój cel, marketerzy używają różnych narzędzi marketingowych takich jak:


  • e-mail marketing,
  • kontakt telefoniczny lub SMS-owy,
  • marketing szeptany,
  • programy lojalnościowe,
  • prezentacje,
  • wydarzenia branżowe i targi,
  • eventy,
  • PR, czyli budowanie silnego wizerunku marki.


Jak widać zakres działań jest bardzo szeroki, a wiele z dostępnych narzędzi można wykorzystać z pominięciem bezpośredniego kontaktu osobistego, więc ta granica jest płynna.


Do skutecznego prowadzenia i powodzenia marketingu bezpośredniego konieczne jest jednak dobre zrozumienie potrzeb i oczekiwań potencjalnych klientów. Dobrze przygotowany i doświadczony personel to podstawa, ale bez ciągłego monitorowania rynku, innowacyjności i elastyczności nie można osiągnąć sukcesu.


Jak to zrobić? Na podstawie wnikliwych badań, analizy dotychczasowych transakcji i poprzez... pytanie obecnych klientów (np. za pomocą ankiety lub krótkiej rozmowy telefonicznej).


Najlepsza forma marketingu bezpośredniego


Często niedoceniany lub lekceważony aspekt marketingu bezpośredniego, to dbanie o właściwą obsługę klienta. Zarówno przed jak i po zawarciu transakcji. To pierwszy kontakt z naszą firmą i musi być pozytywny! Dobra opinia o nas może przełożyć się na większe szanse na sukces w przyszłości, a tym samym... większe zyski.


I nie ma tutaj większego znaczenia, czy ten kontakt jest personalny, telefoniczny czy e-mailowy, ponieważ w każdym przypadku musi być nie tylko maksymalnie profesjonalny, ale również nastawiony na rozwiązanie problemów potencjalnych klientów.


W marketingu bezpośrednim liczy się przede wszystkim kontakt i umiejętność dostarczania informacji, które pomogą odbiorcy podjąć ostateczną decyzję o zakupie. Warto więc zadbać o odpowiednie praktyki budowania relacji z klientami, a także o to, aby informacje przekazywane były w sposób rzetelny i przejrzysty.


Kierowanie przekazu to jedno, ale należy także pamiętać o bezpośredniej reakcji na wydarzenia. W końcu w marketingu bezpośrednim chodzi często o kontakt w czasie rzeczywistym.


Jak wykorzystać marketing bezpośredni w swojej branży?


Marketing bezpośredni może być bardzo skuteczny, jeśli jest dobrze zaplanowany i dopasowany do Twojej branży. Nie da się jednak ukryć, że wiele współczesnych firm spycha tę formę sprzedaży na dalszy plan, a klasyczne narzędzia marketingu bezpośredniego zastępuję ich nowocześniejszymi odpowiednikami.


I nie ma w tym nic złego, ponieważ tego wymaga coraz bardziej zdigitalizowany świat. Z drugiej strony pokazaliśmy w tym artykule, że marketing bezpośredni może być nadal bardzo skuteczny – musisz tylko wiedzieć, jak z niego korzystać.


Oczywiście, nie oznacza to, że powinieneś całkowicie porzucić marketing internetowy. W końcu to on daje Ci dostęp do ogromnej liczby potencjalnych klientów. Jednak warto połączyć go z marketingiem bezpośrednim, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał. Dzięki temu możesz dotrzeć do swoich klientów na wielu różnych płaszczyznach i zapewnić im lepsze doświadczenia.


I tak, jeśli prowadzisz sklep internetowy, to powinieneś zadbać o budowanie bazy klientów i personalizowany newsletter (więcej o email marketingu przeczytasz tutaj: https://www.mr-digital.pl/blog/p/8-sposobow-na-skuteczny-e-mail-marketing/). Możesz również poprosić klientów, aby wystawili opinię po transakcji i podzielili się swoimi spostrzeżeniami, które pozwolą Ci ulepszyć lejek zakupowy. Możesz także wprowadzić usługę prezentacji produktu w domu klienta lub przeprowadzić taką prezentację w formie LIVE na swoich mediach społecznościowych.


Z kolei w przypadku sprzedaży za pośrednictwem punktów stacjonarnych pamiętaj, aby reagować na każdego potencjalnego klienta. Zachęć ich również do pozostawiania namiarów na siebie (np. numeru telefonu, adresu e-mail), co pozwoli Ci na utrzymanie kontaktu po sprzedaży.


Sięgaj także po klasyczne rozwiązania: ulotki, banery, plakaty i wizytówki, którymi możesz podzielić się podczas branżowych eventów lub zatrudnić osobę do ich roznoszenia. Zadbaj jednak o skuteczność tego typu działań i staraj się je monitorować.


Marketing z pominięciem bezpośredniego kontaktu osobistego


Współczesna forma marketingu bezpośredniego również się rozwinęła i często jest to "bezpośredniość" tylko z nazwy. Cel pozostaje jednak ten sam i jest nim uzyskanie bezpośredniej reakcji od starannie wybranych odbiorców. To właśnie do nich musisz dostosować sposób komunikacji i rodzaj przekazu.


Oznacza to, że musisz poznać ich oczekiwania, potrzeby i problemy. Tylko wtedy będziesz w stanie przyciągnąć ich uwagę i zaintrygować. Pamiętaj także o personalizacji, dzięki której Twoja reklama stanie się faktycznie bardziej bezpośrednia. I chociaż to szczegół, to dla wielu odbiorców ma on spore znaczenie. A przecież to często te małe kroki prowadzą do sukcesu – w tym przypadku sprzedażowego.


Zarówno marketing pośredni, jak i bezpośredni ma na celu nawiązywanie kontaktów z klientami. Każdy z nich wymaga jednak trochę innego sposobu komunikacji i innej formy sprzedaży. Aby zadbać o regularny rozwój firmy, konieczne jest znalezienie równowagi między obiema formami marketingu.


Śledź nasze profile w mediach społecznościowych, aby zdobyć wiedzę, która Ci to ułatwi!

Zobacz produkty

 E-book. Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Marketing w branży e-commerce
Oferta specjalna
 49,99 zł  34,99 zł
28,45 zł netto

E-book. Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Marketing w branży e-commerce

Marketing jest bardzo ważnym aspektem każdej działalności. Jest on jednak jeszcze ważniejszy w sferze e-commerce, gdzie konkurencja jest duża, a każde kliknięcie ma znaczenie. Dlatego sprzedawcy internetowi muszą włożyć wiele wysiłku w marketing swojego sklepu, aby odnieść sukces. Niniejsza książka Ci w tym pomoże.

Oferta specjalna
 49,99 zł  34,99 zł
28,45 zł netto

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i zyskaj rabat -